Proudly organised by Propertync Magazine

CARLO CASTELLI (U.K.)

CARLO CASTELLI (U.K.)

Carlo Castelli is an architect and masterplanner. He studied architecture in Genoa where he completed a Master Degree in Architecture with distinction in 1999. In 2011 he completed a Master in ‘City Design and Social Science’ at the London School of Economics and Social Science, to build up on his design experience and explore research […]

Background

Carlo Castelli is an architect and masterplanner. He studied architecture in Genoa where he completed a Master Degree in Architecture with distinction in 1999. In 2011 he completed a Master in ‘City Design and Social Science’ at the London School of Economics and Social Science, to build up on his design experience and explore research and applied techniques on urban issues. Through more than fifteen years of experience on diverse urban contexts and complex buildings, Carlo has acquired a great understanding of how the various urban systems and processes shape our environment. He is accustomed to leading the design development process at various scales, managing interfaces, stakeholder engagement, coordination and brief interpretation towards the creation of successful urban environments, with real added value for the various stakeholders. His experience as an architect spans across sectors and includes important contributions to the design process and delivery of internationally renowned buildings within urban development projects. Amongst them the Tennis Centre and International Broadcasting Centre for Rio Olympics 2016, the 437m high West Tower in Guangzhou, China and two commercial towers in Istanbul.
His focus is now on urban and regional projects as one of the directors of the AECOM Strategic Planning and Design group. He is the team leader of major inter-disciplinary urban projects internationally, with issues often related to economic development, transport oriented development and with a specific expertise on airport city development – urban development around airports. He is currently involved on the Airport Cities Study for Riyadh and Jeddah in Saudi Arabia, the Concept Masterplan for landside development of the King Khaled International Airport in Riyadh and a 4000 residential units Masterplan in Tbilisi, Georgia.
Carlo Castelli mimar ve imar plancısıdır. Genoa’da mimarlık üzerine yüksek lisansını yüksek şeref derecesiyle 1999 yılında tamamlamıştır. 2011’de, mevcut tasarım tecrübesini artırmak ve kentsel sorunlar üzerine araştırma ve uygulama tekniklerini incelemek adına London School of Economics and Social Science’da “Şehir Planlama ve Sosyal Bilimler” dalında bir yüksek lisans daha tamamlamıştır. 15 yılı aşkın bir sürede farklı kentsel bağlamlar ve kompleks binalar konusunda edindiği tecrübeyle, çeşitli kentsel sistem ve süreçlerin çevremizi nasıl şekillendirdiği üzerine geniş bir anlayışa sahiptir. Tasarım gelişim sürecinin farklı aşamaları ve arayüzleri yönetme, paydaş katılımı, ve başarılı kentsel alanların oluşumu konusunda kordinasyon ve kısa yorumlar sıklıkla yaptığı işler arasındadır ve bunlar hissedarlara gerçek değer katmaktadır. Bir mimar olarak tecrübeleri birçok sektöre uzanır ve Carlos’un kentsel gelişim projelerinde uluslararası alanda isim yapmış binaların tasarım ve yapım aşamalarında önemli katkıları olmuştur. Bunlar arasında 2016 Rio Olimpiyatları için Tenis Merkezi ve Uluslararası Yayıncılık Merkezi, Guangzhou-Çin’deki 437 metre yüksekliğinde West Tower binası ve İstanbul’da iki adet ticaret kulelesi yer alır. AECOM Stratejik Planlama ve Tasarım Grubu’nun direktörlerinden biri olarak Carlos kentsel ve bölgesel projelere yoğunlaşmıştır. Ekonomik kalkınma, ve havaalanı şehri geliştirme ve havaalanı çevresinde kentsel gelişim konusundaki uzmanlığıyla ulaşım bazlı kalkınma üzerine uluslarası, geniş çaplı disiplinler arası projelerde takım liderliği yapmaktadır. Şu sıralar Sudi Arabistan’ın Riyad ve Jeddah kentlerinde gerçekleşmekte olan Havaalanı Şehirleri Çalışması, Riyad’da bulunan King Khaled Uluslararası Havaalanı’nın geliştirilmesinde Concept Masterplan, ve Tiblis-Gürcistan’da 4000 konut Master planları üzerinde çalışmaktadır.
CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.